آرتروز مچ دست نوعی بیماری تخریبی مفصل مچ دست است که به دلیل از بین رفتن تدریجی غضروف مفصلی رخ می دهد و منجر به دردناک شدن حرکات دست می شود ، در این شرایط خشکی و کاهش انعطاف پذیری مچ دست نیز دور از انتظار نخواهد بود.

افرادی که سابقه خانوادگی آرتریت دارند بیش از سایر افراد در معرض خطر این عارضه قرار دارند، این یک مشکل رایج برای بسیاری از افراد پس از رسیدن به میانسالی است، اگرچه ممکن است در افراد جوان تر نیز رخ دهد.

در استئوآرتریت، غضروف مفصلی صاف و لغزنده که انتهای استخوان ها را می پوشاند به تدریج با گذشت زمان از بین می رود. از آنجایی که سطح غضروف جریان خون کمی دارد یا اصلاً وجود ندارد، در صورت آسیب دیدگی یا فرسودگی، توانایی کمی برای ترمیم یا بازسازی دارد.

آرتروز مچ دست باعث درد و تورم، سفتی و تغییر شکل می شود. همانطور که آرتریت پیشرفت می کند، نمی توانید مانند زمانی که می توانستید از دستان خود برای مدیریت کارهای روزمره استفاده کنید.

آرتریت بیماری است که به بافت های مفاصل شما حمله می کند. مفصل محل برخورد دو استخوان است. آرتریت می تواند به پوشش مفصل یا غضروف، پوشش صاف انتهای استخوان ها حمله کند. در نهایت غضروف شکسته می شود، انتهای استخوان های شما نمایان می شود، به یکدیگر ساییده می شوند و از بین می روند. شما مفاصل زیادی در دست دارید، بنابراین یک محل رایج برای بروز آرتروز است.

علائم آرتروز مچ دست

  • احساس درد و ناراحتی در مچ دست بخصوص هنگام حرکات دست و استفاده از مچ دست مانند زمانی که فرد می خواهد دست خود را مشت کند یا چیزی را بردارد.
  • سفتی و خشکی مچ دست که سبب کاهش انعطاف پذیری آن می شود.
  • محدود شدن دامنه حرکات مچ دست
  • تورم و التهاب مچ دست
  • کاهش قدرت دست در گرفتن اجسام

روش های درمان

هدف از درمان آرتروز مچ دست ، کاهش درد و بهبود توانایی های حرکتی مچ دست و عملکرد آن است.

برنامه درمانی در گام اول استراحت دادن به مچ دست و کاهش فعالیت است.

استفاده از انواع بریس‌ها از مفصل آسیب‌دیده حمایت و محافظت می‌کنند، بدشکلی را کاهش می‌دهند، ثبات مفصل را فراهم می‌کنند، فشار را کاهش می‌دهند و باعث تراز مناسب مفصل می‌شوند. 

فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی که فیزیوتراپیست برای بیمار در نظر می گیرد نقش موثری در بهبود عملکرد و توانایی های مچ دست داشته و درد و ناراحتی بیمار را کاهش می دهد.

برای دریافت خدمات فیزیوتراپی در مشهد می توانید به کلینیک فیزیوتراپی بازتوان توس مراجعه بفرمایید.

گرما و سرما درمانی نیز کمک زیادی به تسکین علائم می کنند ، سرما می تواند به کاهش درد و تورم کمک کند. گرما می تواند به کاهش سفتی و خشکی مچ دست کمک کند. 

اگر درمان‌های غیرجراحی دیگر تسکین نمی‌دهند و غضروف انتهای استخوان‌های شما فرسوده شده است، جراحی ممکن است یک گزینه باشد. فیزیوتراپی پس از جراحی نیز برای تسریع بهبودی و بازیابی دامنه حرکتی مچ دست از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در مشهد – فیزیوتراپی دست – لیزر درمانی در مشهد – فیزیوتراپی آرتروز مچ دست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست