آرتروز مچ پا ممکن است باعث درد، سفتی و تورم شود، به ویژه پس از پیاده روی یا ورزش. آرتروز اغلب در مچ پا ایجاد می‌شود که در گذشته رگ به رگ شده یا شکسته شده است، بنابراین علائم آرتروز گاهی با یک آسیب قدیمی اشتباه گرفته می‌شود.

ویژگی بارز آرتروز تجزیه غضروف مفصلی است. این نوع غضروف معمولاً سطوح استخوانی را که در مفاصل به هم می رسند را می پوشاند و از آنها محافظت می کند. در مچ پا، یک لایه نازک از غضروف مفصلی پایین استخوان ساق پا و استخوان نازک نی و بالای استخوان تالوس پا را می پوشاند.

غضروف مفصلی ماده ای قوی، انعطاف پذیر و لغزنده است که برای محافظت از استخوان ها در برابر اصطکاک و ضربه طراحی شده است. در آرتروز مچ پا:

غضروف ضعیف یا آسیب دیده است. غضروف مچ پا ممکن است در هنگام شکستگی یا رگ به رگ شدن استخوان آسیب ببیند. علاوه بر این، ترکیب غضروف مفصلی می تواند با افزایش سن یا به دلیل شرایط پزشکی مانند آرتریت روماتوئید تغییر کند.

هنگامی که غضروف مچ پا آسیب می بیند، استخوان های زیرین اصطکاک و ضربه بیشتری را تجربه می کنند. این می تواند باعث شود استخوان ها دچار تغییراتی شوند:

خارهای استخوانی ظاهر می شوند. رشد غیرطبیعی استخوانی که استئوفیت یا خار استخوانی نامیده می‌شود، روی استخوان‌های تیبیا، نازک نی و/یا تالوس مچ پا ایجاد می‌شود. خارهای استخوانی سخت هستند و می توانند در مفصل مچ پا اصطکاک ایجاد کنند. این اصطکاک می تواند منجر به ناراحتی و درد شود. (خارهای استخوانی نشانه طبیعی پیری هستند و وجود آنها به تنهایی جای نگرانی نیست.)

روند آرتروز مچ پا تدریجی است و علائم ممکن است بیایند و بروند و در نهایت طی چند سال بدتر شوند. درد مزمن مچ پا را نباید نادیده گرفت. درک علائم و علل آرتروز مچ پا، تشخیص دقیق و پیروی از یک برنامه درمانی موثر می‌تواند عملکرد طولانی‌مدت سالم مچ پا را تشویق کند و احتمال راه رفتن با حداقل درد را افزایش دهد.

علائم آرتروز مچ پا

درد مچ پا، سفتی، و ترک خوردن یا ترکیدن مفاصل از علائم کلاسیک آرتروز مچ پا هستند. در صورت عدم درمان، این علائم می توانند به تدریج بدتر شوند و شروع به تداخل با فعالیت های روزمره کنند.

درد شایع ترین علامت آرتریت مچ پا است، اما موارد دیگر نیز وجود دارد. شناخت این علائم می تواند به درمان زود هنگام کمک کند.

افراد ممکن است در ناحیه ساق پا (درشت نی)، پشت پا یا وسط پا دچار درد شوند. درد ممکن است دردناک و مبهم یا تیز و شدید باشد. درد ممکن است بیاید و برود یا ممکن است سطح درد مزمن کم همراه با شعله ور شدن متناوب درد شدیدتر وجود داشته باشد. در مراحل اولیه، بسیاری از بیماران گزارش می‌دهند که درد را تنها پس از فعالیت‌های خاصی که بر مفصل مچ پا فشار وارد می‌کند، مانند دویدن یا پیاده‌روی طولانی تجربه می‌کنند. به طور معمول، این درد مچ پا را می توان با استراحت، بالا بردن پا و کمپرس یخ کاهش داد.

تورم مفاصل و اصطکاک استخوان، مچ پا را سفت می کند. دامنه حرکتی مچ پا ممکن است محدودتر شود و نشان دادن و خم کردن پا یا حرکت پا به پهلو را دشوار کند.

هنگامی که غضروف مچ پا از بین می رود، استخوان های نازک نی، درشت نی و تالوس می توانند به هم ساییده شوند و در نتیجه تحریک شوند. مچ پا ممکن است در تلاش برای کاهش اصطکاک، مایع مفصلی اضافی تولید کند. این مایع اضافی منجر به تورم می شود.

احساس ساییده شدن استخوان ها در مچ پا بویژه هنگام راه رفتن یکی از علائم رایج آرتروز مچ پا است.

بی ثباتی مچ پا نیز از علائم این بیماری است ،راه رفتن ممکن است گهگاه باعث قفل شدن یا کمانش مچ پا شود و به طور بالقوه باعث بیرون آمدن یا داخل شدن مچ پا شود.

استئوآرتریت پیشرفته می تواند باعث شود که غضروف مچ پا به طور غیر یکنواخت خراب شود. استخوان ها و مواد مفصلی می توانند در تلاشی برای جبران زوال ناهموار جابجا شوند. این می تواند بر نحوه راه رفتن فرد تأثیر بگذارد و در نهایت حتی باعث آرتروز در مفاصل زانو و ران شود.

مچ پاها ممکن است پس از عدم فعالیت طولانی مدت سفت شوند. افراد مبتلا به آرتروز مچ پا ممکن است متوجه شوند که سفتی و درد زمانی که سعی می کنند صبح ها از رختخواب بلند شوند یا بعد از یک دوره طولانی نشستن از روی صندلی بیرون بیایند، بیشتر قابل توجه است.

دریافت درمان با روشهایی همچون فیزیوتراپی در مراحل اولیه آرتریت می تواند به طور قابل توجهی پیشرفت علائم را کاهش دهد.

برای بهره مندی از خدمات فیزیوتراپی پا و مچ پا در مشهد می توانید به کلینیک فیزیوتراپی بازتوان توس (فیزیوتراپی در مشهد) مراجعه بفرمایید.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در مشهد – فیزیوتراپی آرتروز مچ پا – فیزیوتراپی پا در مشهد – بهترین فیزیوتراپی مشهد – دکتر فیزیوتراپی در مشهد – متخصص فیزیوتراپی در مشهد – لیزر پرتوان در مشهد – درمان آرتروز در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست