تاندونیت التهاب یا تحریک تاندون است ، طناب های فیبری ضخیم که ماهیچه را به استخوان متصل می کند. این وضعیت باعث درد و حساسیت در خارج از مفصل می شود.

در حالی که این اسیب می‌تواند در هر یک از تاندون‌های شما رخ دهد، اما بیشتر در اطراف شانه‌ها، آرنج، مچ دست، زانو و پاشنه پا دیده می‌شود.

اکثر موارد التهاب تاندون ها را می توان با استراحت، فیزیوتراپی و داروها برای کاهش درد با موفقیت درمان کرد. اگر آسیب شدید باشد و منجر به پارگی تاندون شود، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید.

علائم تاندونیت

علائم تاندونیت معمولاً در نقطه‌ای که تاندون به استخوان می‌چسبد رخ می‌دهد و معمولاً شامل موارد زیر است:

  • درد اغلب به عنوان یک درد مبهم توصیف می شود، به ویژه هنگام حرکت دادن اندام یا مفصل آسیب دیده
  • خشکی و سفتی مفصل 
  • التهاب در مفصل

اکثر موارد التهاب تاندون ها به اقدامات خودمراقبتی پاسخ می دهند. اگر علائم شما برای بیش از چند روز ادامه یافت و در فعالیت های روزانه شما اختلال ایجاد کرد، به پزشک مراجعه کنید.

بدون درمان مناسب، تاندونیت می‌تواند خطر پارگی تاندون را افزایش دهد – یک وضعیت بسیار جدی‌تر که ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

اگر تحریک تاندون برای چند هفته یا ماه ادامه یابد، ممکن است وضعیتی به نام تاندونوز ایجاد شود. این وضعیت شامل تغییرات دژنراتیو در تاندون، همراه با رشد غیر طبیعی عروق خونی جدید است.

دلایل بروز التهاب تاندون

اگرچه این عارضه می تواند در اثر یک آسیب ناگهانی ایجاد شود، اما این وضعیت به احتمال زیاد ناشی از تکرار یک حرکت خاص در طول زمان است. اکثر افراد به این دلیل که شغل یا سرگرمی هایشان شامل حرکات تکراری است که به تاندون ها فشار وارد می کند، دچار تاندونیت می شوند.

استفاده از تکنیک مناسب به ویژه هنگام انجام حرکات ورزشی تکراری یا فعالیت های مرتبط با شغل بسیار مهم است. تکنیک نامناسب می تواند فشار زیادی به تاندون وارد کند.

عوامل خطر
عوامل خطر برای ایجاد تاندونیت شامل سن، کار در مشاغل خاص یا شرکت در ورزش های خاص است.

با بالا رفتن سن افراد، تاندون‌هایشان انعطاف‌پذیرتر می‌شود – که باعث می‌شود آسیب‌دیدگی آنها آسان‌تر شود.

تاندونیت در افرادی که مشاغل آنها نیاز به حرکات تکراری دارد بیشتر دیده می شود.

اگر در ورزش های خاصی که شامل حرکات تکراری هستند شرکت کنید، به خصوص اگر تکنیک شما بهینه نباشد، ممکن است احتمال ابتلا به تاندونیت بیشتر باشد. این می تواند با: بیسبال ، بسکتبال ، شنا ، تنیس و …

روشهای درمان

برای درمان این آسیب باید به مفصل که تاندون با آن مرتبط است استراحت داد و سطح فعالیت ها را کاهش داد.

قرار دادن کمپرس سرد بر روی محل دردناک به کاهش درد و التهاب تاندون ملتهب کمک می کند.

فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی موثرترین روش در بهبود علائم تاندونیت است که با مراجعه به مرکز فیزیوتراپی بازتوان توس در مشهد می توانید از آن بهره مند شوید.

متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی بازتوان توس از بروزترین متدها و پیشرفته ترین تجهیزات برای کمک به بهبود شرایط مراجعه کنندگان خود بهره می برند.

 

کلمات مرتبط :

درمان التهاب تاندون شانه – درمان التهاب تاندون آرنج – فیزیوتراپی برای درد آرنج – درمان درد شانه با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی خوب در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست