دلایل درد شانه

چیزی که اغلب افراد به آن شانه می گویند، در واقع چندین مفصل است که با تاندون ها و ماهیچه ها ترکیب می شوند تا دامنه وسیعی از حرکت را در بازو ایجاد کنند.

با این حال، تحرک بالا ممکن است منجر به افزایش مشکلات ناشی از بی ثباتی یا برخورد بافت نرم یا ساختارهای استخوانی در شانه شود و در نتیجه درد ایجاد شود. ممکن است تنها زمانی که شانه خود را حرکت می دهید یا همیشه درد داشته باشید. درد ممکن است موقتی باشد یا ممکن است ادامه یابد و نیاز به تشخیص و درمان پزشکی داشته باشد.

شایع ترین دلایل درد شانه

آرتروز شانه

درد شانه می تواند ناشی از آرتروز شانه باشد. این بیماری مفصلی شایع علائمی مانند تورم، درد و سفتی را به همراه دارد که بتدریج افزایش پیدا می کنند.

آرتروز، ممکن است مربوط به ورزش یا آسیب های کاری یا ساییدگی مزمن باشد. انواع دیگر آرتریت می تواند مربوط به پارگی روتاتور کاف، عفونت یا التهاب پوشش مفصل باشد.

اغلب افراد در تلاش برای کاهش درد آرتریت از حرکات شانه خودداری می کنند. این گاهی اوقات منجر به سفت شدن قسمت‌های بافت نرم مفصل می‌شود که منجر به محدودیت حرکتی دردناک و عارضه ای به نام شانه یخ زده می‌شود.

شکستگی

شکستگی شانه در بیماران مسن اغلب در نتیجه سقوط از ارتفاع است. در بیماران جوان‌تر، شکستگی‌های شانه اغلب به دلیل آسیب‌های انرژی بالا، مانند تصادف با وسیله نقلیه موتوری یا آسیب ورزشی تماسی ایجاد می‌شوند.

شکستگی ها اغلب باعث درد شدید، تورم و کبودی در ناحیه شانه می شوند.

بورسیت

بورس ها کیسه های کوچک پر از مایع هستند که در مفاصل سرتاسر بدن از جمله شانه قرار دارند. آنها به عنوان بالشتک بین استخوان ها و بافت های نرم پوشاننده عمل می کنند و به کاهش اصطکاک بین ماهیچه های سر خوردن و استخوان کمک می کنند.

گاهی اوقات، استفاده بیش از حد از شانه منجر به التهاب و تورم بورس بین روتاتور کاف و بخشی از تیغه شانه به نام آکرومیون می‌شود. نتیجه وضعیتی است که به بورسیت ساب آکرومیال معروف است.

بورسیت اغلب همراه با تاندونیت روتاتور کاف رخ می دهد. بسیاری از بافت های شانه می توانند ملتهب و دردناک شوند. بسیاری از فعالیت های روزانه، مانند شانه کردن موها یا لباس پوشیدن، ممکن است دشوار شوند.

تاندونیت

تاندون بافت طناب مانندی است که عضلات را به استخوان متصل می کند. بیشتر تاندونیت ها در نتیجه التهاب تاندون ایجاد می شوند.

به طور کلی، تاندونیت یکی از دو نوع است:

حاد. پرتاب بیش از حد توپ یا سایر فعالیت های بالای سر در حین کار یا ورزش می تواند منجر به تاندونیت حاد شود.
مزمن. بیماری‌های دژنراتیو مانند آرتریت یا ساییدگی مکرر به دلیل افزایش سن، می‌توانند منجر به تاندونیت مزمن شوند.

شایع ترین تاندون هایی که در شانه آسیب می بینند، چهار تاندون روتاتور کاف و یکی از تاندون های دو سر بازو هستند. روتاتور کاف از چهار عضله کوچک و تاندون‌های آنها تشکیل شده است که سر استخوان بازوی شما را می‌پوشاند و آن را در حفره شانه نگه می‌دارد. روتاتور کاف شما به حرکت و ثبات شانه کمک می کند.

پارگی تاندون

پارگی تاندون ها یکی از شایع ترین دلایل درد شانه است و ممکن است ناشی از آسیب حاد یا تغییرات دژنراتیو در تاندون ها به دلیل افزایش سن، استفاده بیش از حد طولانی مدت و ساییدگی و پارگی یا آسیب ناگهانی باشد. این پارگی ها ممکن است جزئی باشند یا ممکن است به طور کامل تاندون را از اتصال آن به استخوان جدا کنند. در بیشتر موارد پارگی کامل، تاندون از محل اتصال خود به استخوان دور می‌شود. آسیب های روتاتور کاف و تاندون دوسر بازویی از شایع ترین این آسیب ها هستند.

سندرم گیرافتادگی شانه

گیرافتادگی شانه زمانی رخ می دهد که بالای تیغه شانه (آکرومیون) هنگامی که بازو از بدن بلند می‌شود، به بافت‌های نرم زیرین فشار وارد می‌کند. همانطور که بازو بلند می شود، آکرومیون به تاندون های روتاتور کاف و بورسا می مالد، یا به آن ضربه می زند. این می تواند منجر به بورسیت و تاندونیت شود که باعث درد و محدودیت حرکت می شود.

دررفتگی شانه

این آسیب شایع شانه زمانی رخ می دهد که سر استخوان بازو به زور از حفره شانه خارج شود. این می تواند در نتیجه آسیب ناگهانی یا استفاده بیش از حد اتفاق بیفتد.

دررفتگی شانه می تواند جزئی باشد و توپ بازو تا حدی از حفره خارج شود. به این حالت سابلوکساسیون می گویند. دررفتگی کامل به این معنی است که توپ تا انتها از سوکت خارج می شود.

هنگامی که رباط‌ها، تاندون‌ها و عضلات اطراف شانه شل یا پاره می‌شوند، دررفتگی می‌تواند مکررا رخ دهد. دررفتگی های مکرر، که ممکن است جزئی یا کامل باشند، هنگام بالا بردن بازو یا دور کردن آن از بدن باعث درد و بی ثباتی می شوند. دوره های مکرر سابلوکساسیون یا دررفتگی منجر به افزایش خطر ابتلا به آرتریت در مفصل می شود.

فیزیوتراپی شانه در مشهد

فیزیوتارپی موثرترین روش در درمان غیرجراحی درد شانه و آسیب های شانه است که توسط متخصصان ما در بهترین مرکز فیزیوتراپی مشهد ارائه می شود.

متخصصان ما ابتدا اقدام به ارزیابی دقیقی از شرایط بیماران کرده و سپس با نوحه به نوع و شدت مشکلات بیمار از موثرترین متدها و مدالیته های فیزیوتراپی برای درمان درد شانه بهره می برند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی شانه – دلایل درد شانه – فیزیوتراپی ورزشی – فیزیوتراپی خوب در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست