زانودرد یکی از رایج ترین دردهای سیستم اسکلتی است که بسیاری از افراد در طول زندگی خود دچار آن شده اند ، وارد شدن ضربه به زانوها و وارد شدن فشار بر زانوها در نتیجه افزایش سن و اضافه وزن از جمله عواملی هستند که خطر آسیب دیدگی زانوها را به همراه دارند.

مفصل زانو از کنار هم قرار گرفته چند استخوان تشکیل شده و از اجزای مختلفی تشکیل شده ، رباط ها ، تاندون ها ، بورس ها ، مینیسک ها و عضلات تشکیل دهنده زانو ممکن است در اقر واردهای فشارهای تکراری و بیش از حد یا وارد شدن ضربه ، کشیدگی بیش از حد و … دچار آسیب دیدگی شده و منجر به بروز زانودرد در افراد شوند.

برای درمان زانودرد ابتدا باید عامل زمینه ای شناسایی تا درمان براساس آن انجام بگیرد ، فیزیوتراپی زانو موثرترین روش در درمان غیرجراحی آسیب ها و بیماری های زانو است.

فیزیوتراپیست با توجه به شرابط بیمار ، نوع و شدت آسیب از متدها و مدالیته های مختلفی همچون لیزر پرتوان ، الکتروتراپی ، سوزن خشک ، درمان های دستی ، تمرین درمانی و … بهره می برد.

فیزیوتراپی زانو بهترین روش در درمان آسیب های زانو است که به عملکرد حرکتی زانو و توانبخشی پس از آسیب دیدگی های زانو کمک زیادی می کند.

دلایل زانودرد

آرتروز زانو

آرتروز زانو شایع ترین عارضه ی تخریبی مفصل زانو است که به دلیل تخریب غضروف مفصل زانو رخ می دهد ، احساس درد در زانو ، التهاب زانو و محدود شدن دامنه حرکات زانو از جمله مهم ترین علايم آرتروز زانو هستند. فیزیوتراپی زانو موثرترین راهکار در تسکین علائم آرتروز است.

کشیدگی و آسیب رباط ها

رباط ها استخوان را به استخوان و مفاصل اطراف متصل می کنند تا به ثبات مفصل کمک کنند و از حرکت بیش از حد در زانو جلوگیری شود. در صورتی که رباط ها به دلیل حرکات و یا چرخش ناگهانی زانو بیش از حد کشیده شوند آسیب دیده و منجر به بروز زانودرد می شوند. پارگی رباط های زانو از جمله آسیب های شایع زانو در ورزشکاران بخصوص رشته های پربرخورد مانند فوتبال و بسکتبال هستند. این آسیب در موراد جزیی و خفیف با فیزیوتراپی و تمرنیات ورزشی و در موراد پارگی کامل با جراحی و پس از آن توانبخشی با فیزیوتراپی درمان می شوند.

کشیدگی های عضلانی

کشیدگی عضلات زانو یکی از آسیب های شایع زانو بخصوص در افراد ورزشکار است ، عضلات زانو در اثر خستگی به دلیل فعالیت بیش از حد نیز دچار کشیدگی و گرفتگی شده و منجر به بروز زانودرد در فرد می شوند.

سایر دلایل

  • پارگی مینیسک زانو
  • نرمی غضروف کشکک زانو
  • سندرم درد پاتلوفمورال
  • شکستگی ، دررفتگی و پیچ خوردگی
  • اضافه وزن

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در مشهد – لیزر پرتوان در مشهد – فیزیوتراپی زانو در مشهد – کلینیک فیزیوتراپی در مشهد – بهترین کلینیک فیزیوتراپی در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست