علت درد مچ دست . درد مچ دست یک شکایت ناامید کننده شایع است که افراد را در هر سنی و سطح فعالیت تحت تاثیر قرار می دهد. مچ دست مفصل پیچیده ای است که دامنه وسیعی از حرکت را امکان پذیر می کند، اما همین تطبیق پذیری آن را مستعد آسیب و استفاده بیش از حد می کند. منشأ درد مچ دست شما می تواند از یک حادثه ناگهانی مانند زمین خوردن ناشی شود یا به تدریج به دلیل حرکات تکراری ایجاد شود.

علت درد مچ دست چیست؟

رگ به رگ شدن و کشیدگی: اینها شایع ترین علل درد مچ دست هستند که اغلب ناشی از افتادن، چرخش شدید یا استفاده بیش از حد است. رگ به رگ شدن شامل کشیدگی یا پارگی رباط است، در حالی که کشیدگی روی تاندون ها یا خود عضلات تأثیر می گذارد. علائم شامل درد، تورم، کبودی و حساسیت در اطراف ناحیه آسیب دیده است.

شکستگی: شکستگی استخوان در مچ دست می تواند باعث درد قابل توجه، تورم، تغییر شکل و ناتوانی در حرکت مچ یا دست شود. شکستگی‌های شایع رادیوس، اولنا یا استخوان‌های کوچک کارپال در مفصل مچ دست را درگیر می‌کند.

تاندونیت: این التهاب تاندون‌ها، بافت‌هایی که ماهیچه‌ها را به استخوان متصل می‌کنند، نتیجه مکرر حرکات تکراری مانند تایپ کردن، گرفتن یا استفاده از وسایل ورزشی است. درد، حساسیت و ضعف مچ دست علائم شایعی هستند که اغلب با درد مبهم یا احساس سوزش همراه هستند.

پارگی رباط: آسیب های شدیدتر می تواند شامل پارگی کامل رباط هایی باشد که مفصل مچ را تثبیت می کند. اینها می توانند در هنگام زمین خوردن یا حرکات چرخشی شدید رخ دهند و باعث درد قابل توجه، تورم، بی ثباتی و تغییر شکل بالقوه شوند.

فشار مداوم بر روی مچ دست ناشی از کار، سرگرمی‌ها یا فعالیت‌های روزانه می‌تواند منجر به انواع شرایط استفاده بیش از حد شود.

سندرم تونل کارپال: این RSI شایع از فشرده شدن عصب میانی ناشی می شود که از طریق یک تونل باریک در مچ دست می گذرد. این فشردگی می‌تواند در اثر تورم تاندون‌ها یا رباط‌ها ایجاد شود که منجر به درد، بی‌حسی، گزگز و ضعف در انگشت شست، اشاره، وسط و نیمی از انگشت حلقه می‌شود.

تنوسینوویت De Quervain: این بیماری شامل التهاب تاندون های اطراف پایه انگشت شست است. حرکات مکرر چنگ زدن یا نیشگون گرفتن شدید مقصر شایع هستند. علائم شامل درد، حساسیت، و تورم در پایه انگشت شست است که اغلب با اعمال فشار دادن یا نیشگون گرفتن بدتر می شود.

کیست های گانگلیونی: این کیسه های پر از مایع می توانند در نزدیکی مفصل مچ دست یا تاندون ها ایجاد شوند. آنها معمولاً بدون درد هستند، اما اگر به اعصاب یا تاندون فشار بیاورند، ممکن است باعث ناراحتی شوند که منجر به درد، ضعف یا گزگز شود.

سایر علت های درد مچ دست

آرتریت: بیماری‌های دژنراتیو مفصل مانند استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید می‌توانند روی مفصل مچ دست تأثیر بگذارند و باعث درد، سفتی، تورم و کاهش دامنه حرکتی شوند.

بورسیت: التهاب کیسه‌های پر از مایع (بورسا) که استخوان‌ها، تاندون‌ها و رباط‌ها را تحت فشار قرار می‌دهند، می‌تواند در مچ دست رخ دهد. این اغلب ناشی از حرکات تکراری یا ضربه مستقیم است که باعث درد، تورم و حساسیت در بورس آسیب دیده می شود.

عفونت‌ها: عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی در مچ دست، استخوان‌ها یا بافت‌های نرم می‌توانند باعث درد، تورم، قرمزی و گرما شوند.

بیماری های خودایمنی: شرایطی مانند لوپوس یا آرتریت پسوریاتیک می تواند مفاصل از جمله مچ دست را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به درد، سفتی و تورم شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در حالی که برخی از موارد درد مچ دست با مراقبت‌های خانگی برطرف می‌شود، در صورت تجربه کردن موارد زیر ضروری است که به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید:

  • درد یا تورم شدید
  • تغییر شکل مچ دست
  • ناتوانی در حرکت مچ دست یا دست
  • بی حسی یا سوزن سوزن شدن که بدتر می شود یا ادامه می یابد
  • تب یا لرز همراه با درد مچ دست
  • بدتر شدن درد با وجود درمان های خانگی

تشخیص و درمان به موقع می تواند به طور قابل توجهی بهبود را بهبود بخشد و از عوارض طولانی مدت جلوگیری کند.

فیزیوتراپی در درمان درد مچ دست

فیزیوتراپی یک درمان بسیار موثر برای درد مچ دست است. فیزیوتراپیست ها می توانند به شما در کاهش درد، بهبود انعطاف پذیری و قدرت و بازگشت به فعالیت های عادی کمک کنند.

در اینجا برخی از کارهایی که فیزیوتراپیست ممکن است برای درمان مچ درد انجام دهد آورده شده است:

  • درمان دستی: این شامل تکنیک هایی مانند ماساژ، تحرک مفصل و کشش است. این تکنیک ها می توانند به بهبود جریان خون در ناحیه، کاهش التهاب کمک کنند.
  • تمرینات: فیزیوتراپیست ها تمرینات خاصی را برای کمک به تقویت عضلات اطراف مچ دست و بهبود انعطاف پذیری به شما آموزش می دهند. این تمرینات متناسب با شرایط خاص شما انجام می شود و با بهبود درد به تدریج بر سختی آن افزوده می شود.
  • تیپینگ یا بریس : در برخی موارد، فیزیوتراپیست ممکن است برای کمک به حمایت از مفصل و کاهش درد، بستن مچ دست را توصیه کند.
  • آموزش: یک فیزیوتراپیست همچنین به شما در مورد وضعیت شما و نحوه جلوگیری از مشکلات بعدی آموزش می دهد. این ممکن است شامل توصیه هایی در مورد نحوه اصلاح فعالیت های خود برای جلوگیری از تشدید درد مچ دست باشد.

فیزیوتراپی یک درمان ایمن و موثر برای اکثر انواع مچ درد است. اگر درد مچ دست را تجربه می کنید، مراجعه به فیزیوتراپیست برای تشخیص و بحث در مورد گزینه های درمانی مهم است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست