فیزیوتراپی پس از سرطان سینه یک جزء حیاتی در دوران نقاهت پس از جراحی سرطان سینه است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی بازتوان توس ارائه می شود.

بسیاری از بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند، اغلب به عنوان بخشی از برنامه بهبودی خود به کلینیک فیزیوتراپی مراجعه می‌کنند، به خصوص اگر این عمل شامل دست‌ها، پاها یا قسمت‌هایی از بدن باشد که حرکت را تنظیم می‌کند (قسمت‌هایی از بدن که حرکت می‌کنند یا حرکت را تنظیم می‌کنند).

اما فیزیوتراپی همچنین برای بیمارانی که تحت عمل جراحی سینه قرار گرفته اند، از جمله جراحی برای درمان سرطان سینه و یا پرتودرمانی به سینه، یک جزء حیاتی است. خواه لامپکتومی باشد یا ماستکتومی دوبل، اکثر درمان‌های سرطان سینه شامل نوعی از جراحی یا حتی چندین جراحی است که اغلب با عوارض جانبی مانند درد و لنف ادم همراه است. فیزیوتراپی پس از جراحی سینه ممکن است در سه زمینه کمک کند. یکی دامنه حرکت و قدرت، دوم لنف ادم و سوم درد است.

اهداف فیزیوتراپی پس از سرطان سینه

دامنه حرکت
پس از جراحی سرطان سینه و یا بازسازی سینه، و یا پرتودرمانی به سینه یا دیواره قفسه سینه، ممکن است برای بیمار دشوار و دردناک باشد که دست خود را بالای سر یا پشت خود قرار دهد. تمرینات فیزیوتراپی برای بازگرداندن این حرکات و کاهش درد طراحی شده اند. کاهش دامنه حرکتی ممکن است بر درمان سرطان تأثیر بگذارد. اگر بیمار نتواند بازوی خود را به اندازه کافی بالا ببرد، ممکن است پزشکان نتوانند آن ناحیه را تحت درمان قرار دهند ، بنابراین، برای بهبود دامنه حرکتی باید فیزیوتراپی انجام دهید.

لنف ادم
لنف ادم زمانی ایجاد می شود که غدد لنفاوی توسط جراحی سرطان یا خود بیماری یا به دلیل اثرات تشعشعات برداشته یا آسیب ببینند. این منجر به تورم ناشی از تجمع لنف می شود، مایع شفافی که به بدن کمک می کند مواد زائد را فیلتر کند. لنف ادم می تواند ناراحت کننده و حتی دردناک باشد و به مرور زمان ممکن است منجر به عفونت شود. فیزیوتراپی ممکن است به رفع ادم لنفاوی کمک نکند، اما ممکن است با انتقال مایع به سیستم لنفاوی به کاهش تورم کمک کند.

درد
جراحی سینه ممکن است باعث سفتی در قفسه سینه و زیر بازو شود. این سفتی می تواند باعث درد مزمن شود. فیزیوتراپی ممکن است در نهایت سفتی را که باعث درد می شود کاهش دهد.

متخصصان به بیماران توصیه می کند قبل از شروع یک برنامه فیزیوتراپی حداکثر سه تا شش هفته صبر کنند و قبل از شروع یک برنامه ورزشی ابتدا با پزشک خود صحبت کنند. 

روشهای جراح سرطان سینه

زنان مبتلا به سرطان سینه اغلب با نوعی جراحی درمان می شوند که می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • بیوپسی سینه جراحی
  • برداشتن غدد لنفاوی
  • جراحی حفظ پستان (لومپکتومی)
  • ماستکتومی
  • بازسازی سینه

هر یک از اینها می تواند بر میزان خوبی که می توانید شانه و بازوی خود را حرکت دهید یا انجام فعالیت های روزانه خود مانند لباس پوشیدن، حمام کردن و شانه کردن موهایتان را تحت تأثیر قرار دهید. درد و سفتی می تواند باعث ضعف و محدودیت حرکت بازو و شانه شما شود.

ورزش ها می توانند به بازگشت حرکت کمک کنند

مهم نیست که چه نوع جراحی دارید، مهم است که بعد از آن تمریناتی را انجام دهید تا بازو و شانه دوباره حرکت کنند. ورزش به کاهش عوارض جانبی جراحی کمک می کند و به شما کمک می کند تا به فعالیت های معمول خود بازگردید.

اگر بعد از جراحی پرتودرمانی کرده اید، ورزش برای کمک به انعطاف پذیری بازو و شانه شما بسیار مهم تر است. تابش ممکن است مدت طولانی پس از پایان درمان، بازو و شانه شما را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل، ایجاد یک عادت منظم برای انجام تمرینات برای حفظ تحرک بازو و شانه پس از پرتودرمانی برای سرطان سینه مهم است.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی پس از سرطان سینه – فیزیوتراپی پس از پرتو درمانی – فیزیوتراپی در توانبخشی سرطان – فیزیوتراپی بیماران سرطانی در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست