منوال تراپی یا درمان دستی یک شکل عملی فیزیوتراپی است که برای افرادی که پس از آسیب بهبود می یابند یا به دنبال تسکین درد مزمن هستند، گزینه بسیار خوبی است. درمانگرهای دستی مفاصل را دستکاری می کنند و به عضلات فشار می آورند تا درد را تسکین داده و بهبودی را بهبود بخشند. این شکل از فیزیوتراپی با سایر اشکال رایج متفاوت است، زیرا تکنیک‌ های درمانی به جای استفاده از ماشین‌ها یا دستگاه‌های دیگر، با دست انجام می‌شوند.

درمان دستی برای درمان بافت نرم، التهاب و درد مفاصل و همچنین افزایش دامنه حرکتی، تسهیل حرکت و بهبود عملکرد در نظر گرفته شده است. متخصصانی که منوال تراپی را انجام می دهند، برای «احساس» سازگاری بافت های مختلف، و همچنین به کارگیری درک جامع آناتومی انسان برای تشخیص و انجام درمان، به دستان خود تکیه می کنند.

بافت نرم به ماهیچه ها و بافت های همبند مانند تاندون ها و رباط ها اشاره دارد. یک متخصص فیزیوتراپی ممکن است از ماساژ به عنوان یک روش درمانی دستی برای کمک به تسکین علائم و درمان شرایط استفاده کند. تحرک بافت نرم یک تکنیک منوال تراپی خاص تر است. تمرین‌کنندگان جهت‌های مختلف فشار را اعمال می‌کنند تا تنش را در فاسیا آزاد کنند – بافت نازکی که ماهیچه‌ها و اندام‌ها را در بر می‌گیرد – و در نتیجه دامنه حرکت را افزایش می‌دهند.

مفاصل – پیوند پیوندی بین استخوان‌های بدن – نیز با تخصص عملی یک درمانگر دستی درمان می‌شوند. یک درمانگر از حرکاتی با سرعت، قدرت و فاصله متفاوت برای اصلاح موقعیت مفاصل استفاده می کند. تمرین‌کنندگان از تکنیک‌های انرژی ماهیچه‌ای استفاده می‌کنند تا شما را از طریق حرکات عضلانی خاص راهنمایی کنند و در عین حال با دست یا بدن خود مقاومت کنند. این تکنیک به طور مکرر انجام می شود تا باعث افزایش طول ماهیچه های کوتاه شده یا اسپاستیک شود یا یک مفصل محدود را به حرکت درآورد.

آیا منوال تراپی برای شما مناسب است؟

اگر از هر یک از شرایط زیر رنج می برید، منوال تراپی می تواند یک درمان موثر برای بهبود انعطاف پذیری و کاهش تنش باشد:

  • گردن درد
  • سردرد
  • درد TMJ
  • درد شانه
  • کمر درد
  • درد مچ پا
  • درد لگن
  • زانو درد

متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی بازتوان توس در مشهد خدمات تخصصی فیزیوتراپی از جمله تکنیک های منوال تراپی را برای کمک به بیماران عزیز ارائه می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست