نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک شکلی از آموزش مغز است که در آن فرد یاد می‌گیرد امواج مغزی خاصی را بر اساس داده‌هایی که در زمان واقعی دریافت می‌کند، به شکل بازخورد شنیداری یا بصری آموزش دهد. وجود زیاد یا فقدان امواج مغزی خاص در نقاط خاصی از مغز با افزایش علائم خاص مرتبط است. به عنوان مثال، سطوح بالای بتا در ناحیه ای از مغز به نام F4 با مبارزه با هوشیاری بیش از حد، اضطراب و نشخوار فکری همراه است. بنابراین، فرض نوروفیدبک آموزش مغز برای ایجاد بهینه ترین امواج مغزی و کاهش علائم منفی با یک درمان غیرتهاجمی و بدون دارو است.

نوروفیدبک آموزش مستقیم عملکرد مغز است که توسط آن مغز یاد می‌گیرد که کارآمدتر عمل کند.

نوار یا الکترودهایی که روی سر قرار می‌گیرند، بخش‌های مختلف مغز را، بسته به جایی که قرار می‌گیرند، کنترل می‌کنند. سپس، از طریق بازخورد شنیداری یا بصری، بیماران می‌توانند ببینند که مغزشان چگونه به اعلان‌های مختلفی که یک درمانگر یا پزشک به آنها می‌دهد واکنش نشان می‌دهد.

واکنش ها توسط یک نمودار یادداشت می شوند تا فرد بتواند واکنش طبیعی خود را ببیند. پس از این درمان، بیماران می توانند با یک متخصص کار کنند تا بفهمند چرا این واکنش ها را دارند. این می تواند به بیماران کمک کند تا ریشه احساسات خود را بر اساس واکنش های طبیعی خود که ممکن است حتی متوجه وقوع آن هم نشوند، بهتر درک کنند.

این به سادگی بیوفیدبک است که مستقیماً به مغز اعمال می شود. خودتنظیمی بخشی ضروری از عملکرد خوب مغز است. آموزش خود تنظیمی به سیستم (سیستم عصبی مرکزی) اجازه می دهد تا بهتر عمل کند.

موارد کاربرد نوروفیدبک چیست؟

  • اضطراب
  • افسردگی
  • اختلالات رفتاری
  • اختلال طیف اوتیسم
  • اختلالات مصرف مواد
  • اختلالات خواب
  • صرع و اختلال تشنج
  • فلج مغزی
  • اختلال کم توجهی ـ بیش فعالی
  • سردردهای میگرنی

افرادی که به دنبال روش‌های درمانی غیر دارویی مانند نوروفیدبک و TMS (تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال) هستند، افزایش یافته است. اکثر بیماران یا گزینه های دارویی را تمام کرده اند یا به دنبال راه های طبیعی تری برای سلامتی هستند.

نوروفیدبک چگونه کار می کند؟
ما برای گوش دادن به فعالیت امواج مغزی، الکترودهایی را روی پوست سر اعمال می کنیم. ما سیگنال را توسط کامپیوتر پردازش می کنیم و اطلاعات مربوط به فرکانس های امواج مغزی کلیدی خاصی را استخراج می کنیم. (همه فرکانس‌های امواج مغزی برابر هستند، اما برخی از آنها برابرتر از بقیه هستند…) ما جزر و مد این فعالیت را به فرد نشان می‌دهیم که تلاش می‌کند سطح فعالیت را تغییر دهد. در نهایت فعالیت امواج مغزی به سمت عملکرد مطلوب تر و منظم تر “شکل” می یابد. فرکانس‌هایی که ما هدف قرار می‌دهیم، و مکان‌های خاصی روی پوست سر که در آن به مغز گوش می‌دهیم، مختص شرایطی است که می‌خواهیم به آن بپردازیم، و مخصوص فرد است.

 

کلمات مرتبط :

نوروفیدبک چیست؟ – فواید نوروفیدبک تراپی – نوروفیدبک در چه مشکلاتی مفید است؟ – فیزیوتراپی خوب در مشهد – درمان سردردهای میگرنی با فیزیوتراپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست